Hermetismus

5. ledna 2008 v 12:31
Ztvárnění Herma Trismegista.
Ztvárnění Herma Trismegista.
Hermetismus je druh esoterismu a současně filozofický směr odvozující svůj původ ze starověkého Egypta. Tento v rámci hermetismu tradovaný názor ovšem nebyl v moderní době vědou potvrzen a je odbornými historiky zpochybňován: namísto toho je vznik hermetismu kladen do kosmopolitního prostředí helénistické Alexandrie. Pozoruhodným znakem hermetismu je jeho náboženská neutralita - v rámci západní kultury může být rozvíjen v rámci křesťanství, judaismu i nenábožensky pojímaného panteismu, stejně tak může být přítomen i v novopohanských proudech, například v kemetismu.
Pramenem hermetických nauk jsou řecky psané spisy přisuzovanané Hermovi Trismegistovi (někdy považovanému za identického s egyptským bohem Thovtem) sdružené do souboru Corpus Hermeticum, za nejvýstižnější z nich bývá pokládána Smaragdová deska. Za součásti hermetického proudu jsou pokládány alchymie, astrologie a magie.
Hlavní principy hermetismu jsou zpravidla shrnovány do několika následujících premis, jejichž výčet ovšem ani zdaleka nemusí být úplný a které v rámci hermetismu podléhájí neustálé reinterpretaci:
  • jednota všech věcí,
  • bůh je vše a bůh je uvnitř všeho,
  • jak nahoře, tak i dole.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Queen of Dojebák Queen of Dojebák | Web | 5. ledna 2008 v 12:36 | Reagovat

To si jako myslíš , že se na to někdo bude dívat??????...protebej se k nám a uvidíš jak se opékají bakerolls.....DOJEBU TĚ.........................................................................................

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama